S věkem získávají hřbitovní náhrobky hrob tzv. patinu, což je mírné ztmavnutí. Pokud ale máme na hrobu mech či kapradiny nebo řasy, je dobré jej vyčistit. Tyto rostliny pohlcují vlhkost a mohou kámen narušit.
Jaký čistič náhrobních kamenů použít?
Čistič na náhrobní kámen závisí na typu kamene, ze kterého je váš hrob vyroben. Obecné pravidlo však platí: Pracujte s nejšetrnějšími nástroji a čistícími prostředky. Kameník, který hrob postavil by měl být schopen vám s vyčištěním hrobu poradit.
Jak postupovat při čištění náhrobních kamenů
1. Čistit hrob bychom neměli, pokud je kámen moc horký nebo naopak studený. Kámen by mohl při čištění prasknout. Kámen zalijte vodou, aby nasákl. Nikdy ale nepoužívejte na náhrobek elektrický tlakový čistič. Mohl by totiž poškodit povrch kamene.
2. Mechy a lišejníky seškrábněte plastovou nebo dřevěnou škrabkou. Nemusíte příliš tlačit. Nepoužívejte kovové nástroje. Drsné kartáče či drátěnky by mohly materiál poškrábat a narušit a přitáhnout tak mechy nebo řasy.
3. Lesklé povrchy lze při čištění otřít hadříkem s teplou vodou nebo měkkým kartáčem. Pokud čistíte mramor, použijte houbičku. Pracujte krouživými pohyby a silně netlačte
4. Pokud chcete k čištění použít více než vodu, bylo by moudré se nejdříve informovat u kameníka. Obecně se nedoporučuje používat k čištění náhrobních kamenů prostředky pro domácnost obsahující bělidlo nebo kyselinu. Mohlo by tak dojít k erozi kamene.