Tesání písma do kamene je náročné řemeslo. Dovednosti potřebné k provedení této práce je obtížné se naučit a zvládnout návrh a rozvržení písmen trvá roky.
Design, rozteč a rozmístění písma jsou nejdůležitějšími faktory každého nápisu. Řídícím principem při kreslení písmen je hledání konzistence vzoru písmen, rovnost, tloušťky, mezery řádků, soudržnost zvýraznění a zalomení řádků. Tesaře písmen zajímá tvar a chod nejen písmen, ale i mezer mezi nimi.
Dle staršího postupu, který majitel kamenictví Martin ovládá, jsou písmena nakreslena na kámen a vytesána pomocí dláta a kladiva. Tyto nástroje se od římských dob nezměnily. Druhým způsobem tesání písma je modernějším pneumatickým kladivem. Tímto způsobem jsme schopni zpracovat i rozsáhlejší zakázky.
Prvotní návrh je obvykle orientačně načrtnutý tužkou na papír a potom si pomáháme na počítači vytvoření grafického návrhu – a to buď vytvoření nového fontu nebo starého, které je na pomníku. Tímto způsobem vytváříme náhled písma a poté si písmo dorýsujeme na místě dle návrhu, nebo si vypomůžeme vytvořením šablony na stroji. Poté se písmo zpracovává ručně či novějšími metodami pomocí stroje. U nás mají zákazníci vždy jistotu, že vždy přizpůsobíme font písma nápisu, který už na pomníku je. Pokud naopak vytváříme zcela nový nápis, zákazníci u nás v grafickém náhledu uvidí přesné rozložení písma, které bude odpovídat reálné práci.
Právě díky specializaci na tesání písma do kamene má naše kamenictví zkušenosti i ve veřejných zakázkách. Obtížnost tkví v tom, že je u těchto zakázek často nutné tesat do neobvyklých materiálů s požadavkem stejného písma jako bylo dělané starým ručně tesaným způsobem. Takto jsme pracovali na kopii starého písma na Národní kulturní památce Ploština či na renovaci Pomníku Obětem 2. světové války v Dolní Bečvě.